W wirtualnej rzeczywistości na początek kręgi polecam wykonywać szczególnie, gdy obsadzona jest wieża jakiegoś mniejszego portu – Gdańsk, Rzeszów, Szczecin i zdecydowanie odradzam ćwiczenia podczas wirtualnych zlotów. Małe TWR chętnie pomogą, zwłaszcza, jeśli grzecznie poprosisz i wyjaśnisz, że chcesz się nauczyć. Znaj nazewnictwo kręgu – będziesz proszony np. o zgłoszenie pozycji z wiatrem, albo w gotowości do trzeciego – zaskocz kontrolera tym, że wiesz o co chodzi! To ćwiczenie doskonale przygotowuje nie tylko od strony pilotażu, ale także pod kątem stosowanej frazeologii lotniczej. Ćwicz i wersję polską jak i angielską. Jak się postarsz, to żadej „Hitroł” Cię nie wystraszy.
Loty IFR mają pierwszeństwo, więc jeśli zdarzy się jakiś odlot/przylot musisz być gotowy na oczekiwanie. Jako, że samolot nie może się zatrzymać, nie możesz odlecieć tak daleko, by stracić pas z widoku, lądować też nie możesz, co oznacza, że trzeba będzie latać tak, by nie zbliżyć się do pasa, ale też specjalnie od niego nie oddalić. Ale o tym, w następnym materiale.
Źródło: W tym opracowaniu wykorzystano materiały opublikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w ogólnodostępnym dokumencie zwanym „Okólnik doradczy”. Do pobrania tutaj. Niniejsze opracowanie winno zachęcić do zapoznania się z całością dokumentu.